СВАТБА: Какво трябва да знаем за гражданския брак в България

В България процесът на сключване на граждански брак има своите специфики и изисквания, които е добре да бъдат известни предварително. Гражданският брак в България е официалният начин за легализиране на съюза между двама души. Той включва определени процедури и ритуали, които могат да варират в зависимост от конкретната ритуална зала и предпочитанията на младоженците. В тази статия ще разгледаме всичко необходимо, което трябва да знаете за сключването на граждански брак.

Правни изисквания

Преди да пристъпите към сключването на граждански брак, трябва да се запознаете с някои основни правни изисквания:

Възраст: За да сключите граждански брак, трябва да сте навършили 18 години. Ако сте между 16 и 18 години, ще ви е необходимо разрешение от родителите или настойниците ви.

Документи: Необходимите документи включват лични карти, удостоверения за раждане, медицински свидетелства (за здравословно състояние), както и декларации за семейно положение.

Свидетели: Трябва да осигурите двама свидетели, които също трябва да представят лични карти.

Място и време: Гражданските бракове се сключват в общините по местоживеене на младоженците или в друга община по техен избор. Срокът за подаване на заявление е поне 30 дни преди церемонията.

Процедура

Процесът на сключване на граждански брак включва няколко стъпки:

Подаване на заявление: Подавате заявление в общината, където желаете да сключите брака. Това може да стане лично или чрез упълномощено лице.

Публикуване на обявление: След подаване на заявлението, общината публикува обявление за предстоящия брак. Това е част от процедурата за проверка дали няма пречки за сключването му.

Церемония: Церемонията се провежда в определен ден и час, който сте уговорили предварително. Тя включва подписване на акта за граждански брак и придружаващи ритуали, като смяна на брачни халки.

Регистрация: След церемонията, актът за граждански брак се регистрира в общината и получавате официалното си свидетелство за брак. 

Съвети за успешна организация

Като сватбени организатори, можем да ви предложим няколко съвета за успешно организиране на вашата гражданска церемония:

Планиране: Започнете планирането възможно най-рано, за да избегнете стреса и бързането. Уверете се, че всички необходими документи са подготвени навреме.

Избор на място: Изберете подходящо място за церемонията. Много общини предлагат красиви зали или градини, които могат да направят деня ви още по-специален.

Декорация: Дори и гражданската церемония да е по-официална, можете да добавите личен щрих с декорации и цветя.

Фотограф и видеограф: Наемете професионални фотографи и видеографи, за да запазите спомените от този важен ден.

Гости: Поканете близки и приятели, които искате да споделят този специален момент с вас. Подгответе списък с гости и изпратете покани достатъчно рано.


Часове и подготовка

В София часовете за ритуала по сключване на граждански брак обикновено се записват през 20-тина минути, а самата церемония е с продължителност между 10 и 15 минути, в зависимост от длъжностното лице и избраната зала. Препоръчително е да отидете 10-тина минути преди запазения час, така ще имате достатъчно време да проверят личните Ви карти, както и тези на кумовете, както и да оставите – шампанското, чашите за него и брачните халки. На места препоръчват да имате и бонбони за почерпка при Вашите родители, с които да се почерпят гостите при даването на своите поздравления след церемонията. Длъжностното лице Ви дава кратки инструкции за влизането в ритуалната зала и реда на ритуалите, след което подканва всички гости да влязат в залата, а Вие като младоженци оставате последни заедно с Вашите кумове. Обикновено отляво застават роднините на младоженците, докато отдясно техните приятели.  По време на сватбения марш, съпроводен с аплодисменти от гостите, често пъти, младоженците влизат в ритуалната зала заедно с техните кумове. Младоженците застават с лице към длъжностното лице, а до тях от двете им страни застават кумовете (кумата до младоженеца, а кумът до булката, като най-често кумът е вляво, а кумата отдясно. 

 

Основни моменти от ритуала

След отправените встъпителни думи към младото семейство и гостите, длъжностното лице задава въпросът „Вие ...... съгласна ли сте да встъпите в граждански брак с ......“ след утвърдителния отговор, същия въпрос се задава и към младоженеца. След това се обръщат към кумовете за утвърждение, че бракът се сключва доброволно. След това се подписва самият акт за граждански брак от младоженците, кумовете и длъжностното лице и след полагането на подписи длъжностното лице обявява брака за сключен. Непосредствено след полагането на подписите от младоженците има борба за „настъпване“ между тях, която символизира, че който първи настъпи другия, ще командва вкъщи. Често този момент предизвиква усмивки по лицата на гостите. Церемонията по сключване на граждански брак включва още: ритуала размяна на брачни халки, символизиращи вечната любов. Подобно на църковния брак се разменят корони от длъжностното лице над главите на младоженците. Вдига се наздравица с шампанско, налято в две чаши, свързани с лента, които младоженците си разменят и пият до дъно и след това под подвикванията на гостите „Горчиво“ се случва първата целувка в новото семейство. След това се връчва на булката „документът за сключен граждански брак на булката“, която се явява негова пазителка. Новото семейство и техните гости се приканват да напуснат ритуалната зала, извеждайки ги от друг вход от длъжностното лице. Младоженците и техните родители и кумове се нареждат, за да приемат поздравленията на останалите гости, след това обикновено се прави обща снимка пред ритуалната зала. 

Бонус съвети:

Преди да влезете в ритуалната зала се уверете, че халките не са забравени. Проверете дали горните копчета на саката на младоженеца и кума са закопчани,а вратовръзките стегнати. За да не изглеждат нелепо на снимките с подути джобове, накрайте ги да дадат портфейлите и телефоните си на някой от гостите. За да получите невероятни снимки и видео вървете бавно и уверено към ритуалната маса, поставете бавно подписа си в акта за граждански брак и погледнете с усмивка към камерата, а при „заветното ДА“ отговорете ясно, отчетливо и високо. 

Кои са най-удачните часове за сключване на граждански брак, спрямо останалата част от програмата?

Едни от най-предпочитаните часове за запазване в ритуалните зали са в интервала между 15:00 и 17:00 ч. Интервалът между 15:00 и 17:00 часа е предпочитан за сключване на граждански брак поради комбинацията от удобство, комфортна температура, добра осветеност, логистика и оптимален график. Също така се смята, че в този часови диапазон хората са най-спокойни и готови за празненства. Не на последно място това им дава достатъчно време за подготовка и да изпълнят всичко без стрес.

Изнесен ритуал
Изнесеният ритуал представлява алтернатива на традиционния сватбен ритуал, проведен в ритуална зала. Тази форма на сватбена церемония позволява на младоженците да персонализират своето празненство според собствените си желания и предпочитания, но като всяко нещо има своите плюсове и минуси. Като основни предимства можем да посочим, че изнесеният ритуал Ви позволява повече креативност и персонализация, тъй като може да бъде сключен на всякъде – от Вашето собствено жилище до красив плаж, гора, историческа забележителност или лобито/ градината на хотела, избран за Вашето сватбено тържество . По този начин внасяте уникална атмосфера и в по-голяма степен се отразява Вашата любовна история. Друго предимство е възможността за гъвкавост и контрол – не сте зависими от свободните часове и дати в ритуалната зала, като едновременно с това вие избирате музиката, декорацията, човекът, който да проведе ритуала /от Вашия най-добър приятел, известна личност или истинско длъжностно лице/  - всичко зависи от Вашите предпочитания и бюджет. На трето място като предимство поставяме – интимността и комфорта, който създава изнесения ритуал, а не на последно място със сигурност изнесения ритуал е доста „по-фотогеничен“ от ритуала в ритуалната зала. 
След разгледаните плюсове на изнесения ритуал ще се спрем и на недостатъците, които го съпътстват. Основният и най-голям недостък, особено при сватбите в София е това, че изнесеният ритуал НЕ е правно регламентиран и ще бъде необходимо в деня на сватбата или няколко дни преди това да отидете до ритуалната зала, където да подпишете, за да има брака Ви правнорегламентирана стойност. Недостатък може да бъдат метеорологичните условия, ако изберете церемонията по изнесен ритуал да бъде на открито. Възможно е да бъде прекалено топло или да завали в даден момент. Също така, като минус може да се посочи – малко по-високият бюджет, който би възникнал при организацията на изнесен ритуал и не на последно място, някои административни изисквания, които биха имали някои от местата като национални паркове или исторически места, ако изберете там да организирате изнесения си ритуал.
 

Сключването на граждански брак в България е вълнуващ и значим момент в живота на всяка двойка. Спазвайки правните изисквания и следвайки съветите за успешна организация, можете да направите този момент незабравим. Независимо дали предпочитате традиционна или модерна церемония, важното е да се насладите на всеки миг и да създадете спомени, които ще останат завинаги.

Ако имате нужда от допълнителна помощ или консултация, не се колебайте да се свържете нас и  ще ви помогне да реализирате мечтата си за перфектен сватбен ден.